kalpameliyati.gen.tr
Kalp Ameliyatı

Kalp Ameliyatı Sonrası

Kalp Ameliyatı Bypass

Kalp Ameliyatı Bakımı

Kalp Ameliyatı Günü

Kalp Ameliyatı Öncesi Depresyon

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan Yorumlar
Kalp Ameliyatı Sonrası

Kalp Ameliyatı Sonrası, Kalp ameliyatı hayati riski olan oldukça önemli bir cerrahidir. Bu nedenle ameliyat sonrasında yani iyileşme sürecinde mümkün olduğunca hassas davranılmalıdır. Tıp camiasının, ameliyat yöntemlerinin ve hizmet kalitesinin artışı gibi nedenlerden dolayı günümüzde kalp ameliyatı sonrasında kısa bir zaman içinde iyileşmek mümkün olmaktadır. Fakat her ihtimale karşı olumsuz bir sonuç ile karşı karşıya kalmamak için hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela hasta, kontrollü bir şekilde hareket etmeli, reçete edilen ilaçları zamanında ve dozunda kullanmalıdır. Ayrıca beslenmesine, yediğine, içtiğine özen göstermelidir.

Kalp Ameliyatı Sonrası

Kalp Ameliyatı Sonrası Bakım:

Kalp ameliyatından sonra iyileşme döneminde vücudun savunma sistemi bir miktar baskılanır. Hasta bu süre içinde enfeksiyon riskine karşı önlem almalıdır. Özellikle yoğun bakımdan çıktıktan 1-3 gün kalp ameliyatı geçiren hastaların ziyaretçi kabul etmemesi gerekir. Hasta soğuk algınlığı ve grip gibi bulaşıcı özelliği olan kişiler ile aynı ortamlarda bulunmamalıdır.

Kalp ameliyatından sonra açılan yaranın iyileşme sürecini hızlandırmak ve yaranın zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

  • Yara her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır
  • yaralı alanın hijyenini sağlamak için sadece su ve sabun kullanılmalıdır

Yaralı alanda herhangi bir enfeksiyon oluşumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kalp ameliyatlarının ardından en fazla görülebilecek enfeksiyon bulguları;

  • Yoğun sızıntı
  • Kesi açılan alanda açılma
  • Yaranın çevresinde kızarıklık ve sıcaklık artışı
  • Vücut ısısında artış

Sigara İçilen Ortamlardan Uzak Kalınmalıdır:

Kişi hastalığından önce sigara kullanıyor ise ve hastalık nedeni ile sigarayı bırakmışsa en doğru kararı vermiş demektir. Çünkü sigara kalbin en birinci düşmanlarından biridir. Kalp ameliyatı geçiren kişinin sigara içilen ortamlardan mutlaka uzak durması gerekmektedir.

Hasta Kendini Yormamalı:

Kalp ameliyatından sonra kişide uykusuzluk ve iştah kaybı görülebilir. Bu gibi olasılıklar daha çok yaşı ilerlemiş hastalarda görülür. İyileşme dönemi atlatıldıktan sonra bu tarz şikayetler de kendiliğinden ortadan kaybolur. Hasta hastaneden evine yollandıktan sonra en az 1,5 ay sırt üstü yatmalıdır. Ayrıca hasta günlük aktivitelerini yaparken kendini yoracak hareketlerden kaçınmalıdır. Bu sayede zaman geçtikçe hastanın eforu artacaktır.

Beslenmeye dikkat:

Sağlıklı ve düzenli beslenme her hastalıkta olduğu gibi kalp ameliyatından sonra da iyileşme sürecinin anahtarıdır. Ameliyattan hemen sonra iştah kaybı yaşanabilir, bu dönemde sık aralıklar ile az beslenme şekli uygulanmalıdır. İştah zaman geçtikçe normale dönecektir.

Yayınlanma Tarihi : 03.01.2014 03:54:52

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

1 Yorum Yapılmış "Kalp Ameliyatı Sonrası"perihan
03.05.2014
lütfen akşama kadar cevap veriniz acil...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kalp Ameliyatı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2014